Český Krumlov

Pohádkový dům - Kabinet loutek Národního muzea

Adresa: Dlouhá 29; 381 01 Český Krumlov (Ing. Vondrouš)
Telefon: +420 380 713 422
Mobil: +420 723 325 262
E-mail: expozice@krumlovskainspirace.cz

Otevírací doba:

po celý rok denně 10:00 – 18:00

Vstupné:

základní
80 Kč
rodinné vstupné (dva dospělí a maximálně čtyři děti) 160 Kč
školní výpravy
20 Kč / os.
student
30 Kč
školní výpravy s výkladem
30 Kč / os.

Možnost sjednat prohlídku mimo provozní dobu
Možnost zapůjčení textů: čeština, němčina, angličtina, ruština
Vstup zdarma pro průvodce skupiny od 10 osob

Ani nemusíte být na rodinném výletě s dětmi, aby si vaši návštěvu zasloužilo Muzeum loutek. Historický dům v samém srdci Českého Krumlova ukrývá restaurované dobové loutky, zapůjčené Národním a Náprstkovým muzeem v Praze.

Pohádková říše v historických zdech

Více než dvě stovky loutek jsou umístěny ve svém „přirozeném prostředí“. Loupežníci obývají šumavské lesy, vodníci pošťuchují utopence na dně Vltavy a účastníci jihočeské svatby navlékli tradiční šat. Do Českého Krumlova zavítali také Spejbl s Hurvínkem i doktor Faust a Kašpárek. Za shlédnutí stojí rovněž originál mechanického divadla z roku 1815 a mechanický model pouti. V podkroví Pohádkového domu bydlí loutkář. Naneštěstí zrovna kamsi odešel, ale máte-li dost trpělivosti, můžete tu na něj počkat.

Muzeum loutek však nenadchne jen milovníky pohádek. Na své si přijdou také znalci historické architektury. Expozice je umístěna v domě, jehož historie sahá až kamsi do 14. století. V přízemí se nachází jedna z nejstarších profánních fresek v jižních Čechách, datovaná do let 1350 až 1370. První písemná zmínka o domě je o více než sto šedesát let mladší a souvisí s udělením práva vařit pivo.

Pozor, na půdě straší!

Prolínání jednotlivých stavebních slohů, které přispěly k dnešnímu vzhledu Pohádkového domu, je nejvíce patrné v prvním patře. Hned vedle barokní klenby se nachází gotický kamenný portál a zkušenému oku historika neuniknou ani pozůstatky klasicistních úprav z konce 19. století.

V současnosti je dům po rekonstrukci. Z nedávných dob, kdy zde ještě pracovali zedníci a řemeslníci, pochází tajemná historka. Jednoho dne prý dělníci spatřili na půdě bílou postavu. Přízrak se propletl mezi trámy a zmizel za komínem. Snad se jednalo o ducha Vilemíny, která tu údajně pobývala v 18. či 19. století. Za to, že propadla černé magii, si ji do pekla odnesl samotný ďábel. Dodnes prý po nocích bloudí domem a hledá navždy ztracený klid.

Kam ještě…

Kde nás najdete
Víte že…

Víte, že Pravčická brána v Českém Švýcarsku je největším skalním mostem v Evropě? Krom restaurace ve výletním zámečku Sokolí hnízdo je tu mnoho vyhlídek, z nichž je krásný rozhled do kraje.