Český Krumlov

Návštěva pivovaru

Adresa: Pivovar Eggenberg a. s.; Latrán 27; 381 15 Český Krumlov
Telefon: +420 380 711 426
E-mail: pivovar@eggenberg.cz

Otevírací doba:

denně po celý rok od 11:00 (sraz účastníků před bránou pivovaru)

Vstupné:

Základní prohlídka 100 Kč
Prohlídka s degustací piva Eggenberg (2x0,3l)130 Kč
Prohlídka + dárkové balení 4 druhů piv značky Eggenberg170 Kč
Prohlídka s degustací piva Eggenberg (2x0,3l) + dárkové balení 4 druhů piv značky Eggenberg200 Kč

Nabízené druhy piv:

  • Světlé výčepní 4,0% alkohol
  • Světlý ležák 5,0% alkohol
  • Tmavý ležák 4,2% alkohol
  • "Kvasnicové nefiltrované pivo" přírodní pivo, obsahující pivovarské kvasinky a značné množství vitamínů a látek, které příznivě působí na lidský organismus
Ceny jsou uvedeny na 1 osobu v CZK včetně DPH. Exkurse pro jednotlice jsou prováděny v českém, německém a anglickém jazyce denně vždy v 11.00 hod. Sraz účastníků exkurse denně v 11.00 hod u brány pivovaru.

Český Krumlov by z turistické atraktivity pozbyl mnoho, nebýt zdejších restaurací s tradiční českou kuchyní. Jedna z nejstylovějších se nachází v pivovaru Eggenberg, kde se vaří pivo nepřetržitě už čtyři sta let. V současnosti tu ročně vyprodukují na padesát tisíc hektolitrů zlatavého moku, z nichž pár doušků můžete ochutnat při degustaci v místní pivnici Formanka.

Posezení v bývalé lednici

Pivovar Eggenberg sídlí v bývalém vdovském sídle Anny z Rogendorfu, matky posledních Rožmberků, ke kterému kdysi přiléhala zbrojnice. Teprve v první polovině 17. století, kdy panství získali Eggenbergové, zde byl zřízen pivovar, který do dnešní podoby upravili barokními zásahy Schwarzenbegkové.

V 19. a 20. století se pivovar dočkal modernizace. Krom parního strojního zařízení vznikly další sklepy s vrchní lednicí. Tento prostor, položený nad ležáckými sklepy, v nichž zraje pivo, dnes slouží jako pivnice s restaurací. Nejen při prohlídce pivovaru si zde můžete vybrat z výtečného menu.

Hádky okolo piva

Nicméně historie pivovarnictví v Českém Krumlově sahá daleko před založení zdejšího pivovaru – abychom byli přesní: dějiny města a pivovaru jsou prakticky stejně dlouhé. Už ve 13. století krumlovská šlechta popíjela pivo ze zámeckého pivovaru přímo na nádvoří, zatímco pro poddané byla vařena ředina a patoky. První písemná zmínka o zdejším pivovarnictví je z roku 1336.

Nicméně vaření piva nepřinášelo městu vždy jen užitek, ale bylo také předmětem vážných sporů. V současnosti krumlovský pivovar produkuje ječné pivo, avšak dříve vyráběli zlatavý mok také z pšenice a nutno podotknout, že tento nápoj šel na odbyt lépe. Dvě radnice, které na území dnešního Českého Krumlova fungovaly, se přely o právo vařil pšeničné pivo tak dlouho, až roku 1555 spojil Vilém z Rožmberka obě správy i celé město v jedno – Krumlov.

Podle dobových záznamů byla v té době v každém osmém domě hospoda. Netřeba se tedy divit, že současná produkce piva přestávala stačit. Roku 1560 zřídil Vilém nový pivovar a výnosy z tohoto odvětví dosáhly padesáti procent všech příjmů rožmberského panství. Jak už bylo řečeno, sláva českokrumlovského pivovarnictví neuhasla ani za následující éry Eggenbergů. Neuhasla doposud – ostatně, přesvědčte se sami!

Kam ještě…

Kde nás najdete
Víte že…

Víte, že Deštné v Orlických horách nabízí celkem sedm sjezdovek s rozdílnou náročností, kde si dobře zalyžují profíci, děti, plavci na duších i další alternativci?