Český Krumlov

Dějiny divadla

Divadlo, jemuž kulisy vytvářela příroda, bylo oblíbené už v antice. Krumlovský „amfiteátr“ se poprvé roztočil roku 1958. Představení v setmělé zámecké zahradě měla a mají obrovský úspěch. Do dnešních dnů zde bylo představeno 2 810 her, které shlédlo na 1 700 000 diváků.

Poháněné lidskou silou

Divadlo v Českém Krumlově hraje na území Česka významnou roli už od středověku. Zdejší zámecká zahrada s letohrádkem Bellarie, který je jednou z nejcennějších staveb svého druhu v Čechách, však hostila první soubor až roku 1947. Hrál se zde Shakespearův Večer tříkrálový, jehož scénografem byl Joan Brehms. Snad to bylo už tenkrát, kdy se mu v hlavě zrodil nápad s otáčivým hledištěm.

První hlediště se v zahradě krumlovského zámku roztočilo v červnu roku 1958. Málokdo to věděl, ale točna byla poháněna lidskou silou. O rok později, kdy bylo hlediště přebudováno, takže se do něj místo původních šedesáti diváků vešlo hned čtyři sta, bylo na uvedení točny do pohybu potřeba čtyřicet lidí. Inscenace Jiráskovy Lucerny měla tenkrát nebývalý ohlas, a tak se místo plánovaných tří představení opakovala třiadvacetkrát.

Joan Brahms
První pokus v malém, 1958
Točna na ruční pohon, 1959

Made by Škodovka

Českokrumlovské otáčivé hlediště získalo první elektromotor roku 1960, kdy bylo přebudováno tak, že se do něj vešlo 550 diváků. Současná točna pochází z let 1989 až 1993 a její strojní část navrhla a realizovala společnost Škoda Plzeň. Plynulý pohyb ze strany na stranu zajišťují čtyři elektromotory, celá konstrukce má 650 tun a pojme 658 diváků.

Současná podoba
Současná podoba

Kam ještě…

Kde nás najdete
Víte že…

Víte, že zámek Hrádek u Nechanic sice vypadá středověce, ale má teprve sto padesát let? Jeho moderní vybavení zahrnuje boiler nad vanou i jedny z prvních digitálních hodin na světě.